חוות דעת מומחה, חוות דעת מומחה לבית משפט

עסקים קטנים

מה ההבדל בין מתן ייעוץ כלכלי לעסק שמחזורו, נאמר, 50 מיליון ש"ח לשנה, לעומת מתן ייעוץ לעסק שמחזורו 0.5 מיליון ש"ח לשנה? מה ההבדל בין תכנית עסקית להשקעה חדשה בהיקף של 20 מיליון ש"ח לתכנית עסקית להשקעה של 200 אלף ש"ח בלבד?

למען האמת, התשובה היא שאין הבדל גדול.

על מנת לתת ייעוץ עסקי אתה חייב ללמוד ולהכיר את העסק על בוריו ולפרטיו: המוצר או השרות שהוא מציע, הסביבה העסקית שלו, מבנה ההוצאות, ההכנסות, סיכונים וסיכויים וכו' וכו'. עסק קטן הוא לא בהכרח יותר פשוט וברור מעסק גדול, לפעמים האתגרים הקיומיים של עסק קטן הם לא פחות מהותיים מאלו של עסק גדול. הוא הדין בהכנת תכנית עסקית לעסק חדש, כאן ניתן  לטעון כי הגודל אינו קובע, אין יתרונות לגודל בעבודת הכלכלן ואין קיצורי דרך. הכלכלה היא פעמים רבות עבודה שחורה של ירידה לפרטים והבנה בסיסית של העסק ומיותר לציין שהאחריות שלך כיועץ היא אחריות  מלאה כלפי הלקוח, יהא הסכום אשר עומד על הפרק אשר יהיה.

אך למרות כל זאת יש מספר מאפיינים ייחודיים לעסק קטן.

בעסק קטן בדרך כלל אתה מתנהל מול המשקיע, הבעלים והיזם של העסק. זה מין דיאלוג בינך, היועץ, לבינו, היזם. ללא מתווכים וללא מנהלי כספים, סמנכ"לים ואחרים ולכן הצורך ליצור יחסי אמון והבנה הדדית הוא ממש הכרחי.

עסק קטן לפעמים מבוסס על הון קטן, הונו של היזם ואתה חייב להבהיר לו את הסיכון שקיים במידה והעסק לא יצליח. האם הוא יכול לספוג הפסד כזה? מה משמעות מתן ערבות אישית מצידו? וכיצד כל גורלו הפיננסי ואולי העתיד הכלכלי של משפחתו תלויים בהחלטה שלו.

זה כמובן מחייב אותך לאחריות רבה , כולל גם לקחת את האחריות כדי למנוע הקמת עסק והשקעה חדשה שמקדם הסיכון שלה הוא גבוה מדי, או שמשמעות כשלונה יכולה להיות הרת אסון מבחינת המשקיע.

לא במקרה קוראים לייעוץ עסקי לעסקים  קטנים חונכות עסקית. נראה לי שהמונח הזה מבטא את הייחוד שבעבודתו של היועץ הכלכלי עם עסק קטן.

p01_240