חוות דעת מומחה, חוות דעת מומחה לבית משפט

ייעוץ עסקי | יועץ עסקי | חוות דעת עסקית


מה ההבדל בין ייעוץ עסקי לבין ייעוץ כלכלי, הכנת תכנית עסקית או ביצוע הערכת שווי?

למען האמת, אין הבדל רב בין כל המושגים השונים, אולי ניתן לומר כי ייעוץ עסקי הוא שם כולל לכל פעולות הייעוץ שכלכלן מציע למשקיע, לבעל עסק או לחברה עסקית שעומדת בפני החלטה כלכלית.

אבל אולי בכל זאת ניתן לסייג אמירה זו ולאפיין את הייעוץ העסקי במשהו נוסף: ייעוץ עסקי אינו יכול להיות מבוסס רק על רקע תיאורטי ועל שליטה מלאה בתאוריה כלכלית ובכלי הניתוח הכלכלי. ייעוץ עסקי צריך להיות פרי של ניסיון עסקי מוכח; למשל ניסיון במשא ומתן עסקי, ניסיון בקשירת חוזים, ניסיון בהתדיינות עסקית, ניסיון בהופעה בבית משפט כעד מומחה, מטעם בית המשפט  או מטעם אחד הצדדים, ניסיון בביצוע השקעות, קידום מיזמים ולקיחת סיכון, ניסיון במו"מ עם פקיד האשראי או מחלקת האשראי בבנק, ניסיון בניהול משא ומתן עם רשויות המס,  מס הכנסה, מס ערך מוסף, שלטנות המכס.

הגדרת הייעוץ העסקי

לכן אולי כדאי לאפיין את הייעוץ העסקי ולומר שהוא מבוסס על יכולת ביצוע ייעוץ כלכלי, כושר לכתוב תכניות עסקיות ולבצע הערכות שווי אבל לצד זאת הייעוץ העסקי הוא פעולה של העברת ידע וניסיון מוכח בביצוע הדבר עצמו, פרי ניסיונו של היועץ, בהתנסות בפתרון דילמות כלכליות בתנאי אמת, ביכולת למצוא פתרונות מעשיים לנושאים כלכליים אמיתיים שעל הפרק ובעיקר יכולת להביא פתרונות מקוריים, יצירתיים,  פתרונות שניתן לישם אותם במציאות.

לכן יועץ עסקי חייב להיות בעל ניסיון עסקי מוכח, רצוי גם ידע בחשבונאות, רקע חשבי בניהול כספים, ניסיון בקשירת חוזים, הבנה משפטית, הבנה בשיווק ובעיקר הגיון עסקי פשוט, "קומון סנס", שבלעדיו לא ניתן להשיג דבר.

ולסיום אוסיף כי יועץ עסקי צריך לדעת לתקשר עם האדם שלו הוא מייעץ, להבין את הלך הרוח שלו, דרך מחשבתו, רצונותיו וציפיותיו כדי שיוכל לשתף איתו פעולה במציאת הפתרון לסוגייה שעל הפרק.

p01_240