חוות דעת מומחה, חוות דעת מומחה לבית משפט

ייעוץ כלכלי | חברת ייעוץ כלכלי | ייעוץ כלכלי לעסקים | ד"ר מאיר אמיר

ייעוץ כלכלי טוב משלב אלמנטים רבים שאינם רק כלכליים.

מהותו של הייעוץ הכלכלי

אבל כמובן שראשיתו של ייעוץ כלכלי הוא בקריאת תמונת המצב הכלכלי של הנושא או הבעיה שאותה אתה לומד או חוקר לצורך מטלת הייעוץ. לכן יועץ כלכלי טוב צריך קודם כל להיות כלכלן טוב וזהו כמובן תנאי בראשיתי הכרחי. אבל אין הוא תנאי מספיק.

דברים נוספים הנדרשים מיועץ כלכלי

יועץ כלכלי טוב צריך גם להיות בעל יכולת הבנה משפטית טובה: לדעת כיצד לבסס "קיס" כיצד לבנות טיעון, כיצד לשלב את פרטי הנושא כדי לספר סיפור אמין ונכון, פשוט ונהיר, שכל הקורא בו יבין וישתכנע כי דרך הצגתך וקריאתך את הנושא היא הדרך הנכונה, המדוייקת והצודקת. כאן יש צורך לשלב בין יכולת כתיבה בהירה, חשיבה אנליטית וכושר לספר סיפור פשוט ומובן. קריאת כתבי תביעה, פרוטוקולים משפטיים, חוות דעת משפטיות ופסקי דין שניתנים בבתי משפט, כל אלו מחדדים את יכולותיך ומשביחים את עבודת הייעוץ הכלכלי שלך.

על המימד הפרסונלי בייעוץ כלכלי

יועץ כלכלי טוב צריך להיות נחן בהבנה פסיכולוגית, יכולת אמפטיה והזדהות עם הנושא שהוא עוסק בו ועם האנשים שלהם הוא מתבקש לתת ייעוץ כלכלי. אתה צריך להכניס את עצמך לראש של מי שאתה נותן לו ייעוץ כלכלי, להבין את הבעיה שעל הפרק, כפי שהוא מבין אותה, לפני שאתה מגבש את דעתך שלך. אתה צריך לתת למקבל השירות הרגשה שאתה לגמרי לצידו, שאתה פועל ומייעץ כאילו העסק שבו מדובר הוא שלך, הכסף המושקע הוא שלך והסיכון שיש ליטול הוא גם הסיכון שלך. כמובן שרצוי כי אמנם כך תרגיש באופן אמיתי ואותנטי ולא באופן שטחי ומלאכותי.

על הקשר בין ייעוץ כלכלי לסקרנות אינטלקטואלית

יועץ כלכלי טוב צריך להיות סקרן, ללמוד דברים חדשים,לשמוע רעיונות חדשים, לרצות לרדת לעמקם של פרטים, עד כמה שנדרש ועד כמה שהזמן מאפשר וכן סקרנות לכל מגע חדש עם אנשים חדשים.

ייעוץ כלכלי טוב משלב אלמנטים רבים מתחומים רבים. אני חושב שאין דבר מספק יותר, ברמה האישית, מהיכולת לסייע לאחרים תוך כדי שאתה מביא את  עצמל לידי בטוי.

זהו, אם כך, תחום עיסוק יצירתי, המתבסס על יכולת אנליטית, מקוריות, חשיבה לא תמיד שגרתית, אבל תמיד על בסיס ניתוח כלכלי המעוגן בעובדות, בהנחות סבירות ובמודלים כלכליים מקובלים.

ובצד כל זאת אין תחליף לניסיון.

לאחר שראית מאות תכניות עסקיות אתה כמעט יודע הכל. כאשר מציגים בפניך תכנית אתה די בזריזות מגבש את דעתך, על התכנית וכן גם על היזם. אתה מעמיד לרשותו את כל מה שצברת בעשרות שנות עבודה, חולק אתו  את יכולתך ונסיונך ומשתדל תמיד להיות במיטבך.

ייעוץ כלכלי – דוגמאות לשני פרוייקטים של ייעוץ כלכלי

ייעוץ-כלכלי-למרכז-למיפוי-ישראל-התועלת-למשק-בהחלת-קדסטר-אנליטי
זוהי עבודה רחבת היקף שהכנתי עבור המרכז למפוי ישראל. על הפרק עמדה תכנית השקעות בהיקף של כ- 100 מיליון דולר להעברת כל מערך מפוי הגושים והחלקות בישראל, הקדסטר הלאומי, למערכת דיגיטלית אנליטית בעלת תוקף חוקי. מסמך זה בוחן את כל הבטיו של הפרויקט השאפתני הזה בכלים ושיטות כלכליות. בעקבות המסמך אושר תקציב לפרויקט והוא נמצא בביצוע כבר מספר שנים.

ייעוץ-כלכלי-להתאחדות-הסטודנטים-הארצי

על פי פניית  התאחדות הסטודנטים הארצית התבקשתי לבחון את דוח וועדה שוחט שבקשה לבצע רפורמה בהשכלה הגבוהה בישראל, המלווה בהעלאת שכר הלימוד. חוות דעתי זו מהווה קריאה ביקורתית של דוח וועדת שוחט, שלדעתי היו בו קשיים וכשלים רבים וסופו שנגנז.

   הערה קטנה על מתווה הגז ועל אבי גבאי

נחמיה שטרסלר, הפרשן לעת מצוא של הארץ לנושאי כלכלה אינו מהכלכלנים המוכשרים והיסודיים שכמותם ניתן למצוא בדה מרקר. מאז השלים את לימודי הכלכלה שלו לפני שנות דור דומה כי לא למד דבר. הנה מאמר שכתבתי כתגובה לעוד אחד ממאמריו המופרכים שלמרבה הצער לא התקבל לפרסום בהארץ.

p01_240