חוות דעת מומחה, חוות דעת מומחה לבית משפט

חוות דעת מומחה לתובענה נגד חברת פיליפ מוריס

לקריאת המאמר המלא בפורמט pdf

בקשת אישור להגשת תובענה ייצוגית נגד חברת פיליפ מוריס – אוקטובר 2022

מדובר בחוות דעת חשובה, לדעתי. פיליפ מוריס היא יצרנית הסיגריות הגדולה בעולם, חברה ציבורית שקיימת למעלה ממאה שנה בעלת שווי שוק של למעלה מ- 120 מיליארד דולר והיא פעילה בכל מדינות העולם, שם היא מפיצה את מותגי הסיגריות שלה, שהידוע בהם הוא מרלבורו.

החברה פועלת שנים רבות בישראל באמצעות חברת בת בבעלותה המלאה. החברה בישראל מייבאת את הסיגריות ומפיצה אותן בישראל. היא עוסקת בצד הלוגיסטי, בצד המסחרי, פרסומת, יחסי ציבור וכל השאר.

לחברה יש מעמד מונופוליסטי בשוק הישראלי מתוקף שליטתה על 55-60 אחוז משוק הסיגריות בישראל. לפי בדיקה שערכנו המחיר הסיטונאי שהיא גובה מהקמעונאים, לא כולל מס, גבוה בכ 160% מעל העלות הכוללת שלה בייצור סיגריות, וזאת פרקטיקה שפיליפ מוריס החלה בה משנת 2011.

גביית מחיר כה גבוה מצד מונופול, מחיר מופרז, אסורה על פי חוק ההגבלים העסקיים. (חוק התחרות). זה ניצול לרעה מצד מונופול של מעמדו בשוק. ומדובר במיליארדי ₪ ששילמו הצרכנים של החברה בארץ שעברו לחו"ל, לבעלי המניות של פיליפ מוריס.

תביעה כנגד החברה עבור השנים 2011-2015 כבר הוגשה במרץ 2016 מגובה בחוות דעתי. חוות דעתי התבססה על מאזני החברה, מסמכים פומביים שלא ניתן לחלוק עליהם. המשפט מתנהל כמעט 7 שנים ועדיין נמצא בראשית דרכו.

אחת הסיבות לעיכוב היתה מחלוקת משפטית אם בכלל קיים איסור בחוק בישראל לגבי מונופול לגבות מחיר מופרז. על השאלה הזאת ישב בית המשפט העליון במשך שלוש שנים. עד שפסק לאחרונה את המובן מאליו, אסור למונופול לנצל את מעמדו לרעה ולגבות מחיר בלתי הוגן גבוה, מחיר מופרז.

כל מי שאי פעם לקח קורס בכלכלה יודע שמונופול הוא ישות שגובה מחיר גבוה יותר מאשר מחיר שהיה מושג בהליך תחרותי והמגבלה החוקית נועדה לרסן את המונופול ולהגן על הצרכן.

המשפט שהחל בשנת 2016 מתחדש בימים אלו לאחר שהמחלוקת המשפטית הוסרה. אבל בכל שנות המשפט, משנת 2016 ועד היום, ממשיכה פיליפ מוריס באותה מדיניות של גביית מחיר מופרז.

לכן החלטנו להגיש תביעה נוספת נגדה, עם אותו הטעון העקרוני, לשנים 2016-2020 ומדובר בסכום של למעלה מ- 2 מיליארד ₪.

הבקשה הוגשה בסוף חודש אוקטובר ונרשמה בפנקס התובענות הייצוגיות. כל הניתוח הכלכלי המובא בה מקורו במסמכים פומביים של החברה. ניתן רק לקוות שהמשפט הראשון ינוהל מעכשיו בייתר מרץ וכך יהיה לגבי המשפט השני שזה עתה יצא לדרך.