חוות דעת כלכלית על השתלת כליות בישראל

חוות דעת כלכלית על השתלת כליות בישראל 2022

לקריאת המאמר המלא בפורמט pdf

כ- 7,000 חולי אי ספיקת כליות סופנית בישראל טופלו בדיאליזה בסוף שנת 2021. הטיפול בדיאליזה אינו מונע את המשך התקדמותה של מחלת הכליות הבסיסית וגם איכות החיים של מטופלי הדיאליזה היא ירודה ביותר. הטיפול השכיח, המודיאליזה, מחייב הגעה למכון דיאליזה לפחות 3 פעמים בשבוע למשך כל החיים.

התחליף היחידי לטיפולי דיאליזה הוא השתלת כליה. לעתים מדובר בהצלת חיים מיידית ובכל מקרה, מושתלי כליה יכולים לשוב ולתפקד, תוחלת חייהם עולה, מצב בריאותם משתפר, ואיכות חייהם טובה בהרבה מזו של המטופלים בדיאליזה.

בשנת 2021 בוצעו 480 השתלות כליה בישראל.

מעל ומעבר לתרומה של השתלת כליה לבריאותם של המושתלים ואיכות חייהם, להשתלת הכליה יש תרומה גדולה מאד לכלכלה הלאומית. עלותה של השתלת כליה עומדת על כ- 289 אלף ₪ וזוהי הוצאה חד פעמית. לעומת זאת, העלות השנתית הממוצעת של דיאליזה עומדת על כ- 244 אלף ₪ אך זוהי הוצאה שנתית בלתי פוסקת. בחישוב שמרני החיסכון התקציבי הישיר המהוון הנובע מכל השתלה הינו כ- 1.52 מיליון ₪ ולפיכך, 480 ההשתלות שבוצעו בשנה האחרונה חסכו למדינה כ- 730 מיליון ₪, כאשר החסכון המהוון של השתלות בהיקף של 480 השתלות לשנה, במשך 10 שנים, כלומר 4,800 השתלות עולה על 4.8 מיליארד ₪ (!).

תחשיבים אלה אינם כוללים חסכון נוסף מוערך של עשרות מיליוני ₪ לשנה עקב ביטולן של קצבאות נכות וסיעוד ונסיעות וגם לא את התרומה למשק עקב חזרתם למעגל העבודה של מושתלים ושל קרובים מטפלים.

השתלות כליה מתבצעות הן מנפטרים שחתמו על כרטיס אדי והן מתורמים חיים, תורמים לבני משפחה, לעתים בהצלבה ותורמים אלטרואיסטים. ישראל נמצאת במקום ה- 34 בעולם במספר השתלות הכליה מנפטרים למיליון איש. לעומת זאת, ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם (!) מבחינת מספר התרומות של כליה מתורמים חיים. זהו שינוי מהפכני שהתחולל בעשור האחרון לאחר הקמת עמותת "מתנת חיים". העמותה, שנוסדה ע"י הרב ישעיהו הבר ז"ל והחלה לפעול באופן רשמי בשנת 2013, הצליחה להכפיל פי 3 (!) את מספר התורמים האלטרואיסטים. בתקופה זו, הצליחה העמותה לגייס 1,090 תורמים ועל פי התחשיב שהוצג, תרמה עד כה לחסכון ישיר בתקציב המדינה סכום של 1.65 מיליארד ₪ (!).

התמיכה הממשלתית השנתית בעמותת "מתנת חיים" היא תמיכה זניחה בסך של כ- 200 אלף ₪ בהשוואה לתרומה שנתית לתקציב המדינה של כ- 326 מיליון ₪ שניתנה על ידי 215 תורמי הכליה שגויסו ע"י העמותה בשנת 2021.

תורמים אלה, שתרמו כליה מגופם, גם הצילו את חייהם של מאות החולים במחלת כליה סופנית וגם חסכו, פשוטו כמשמעו, מאות מיליוני ₪ לתקציב המדינה.

מסקנות חוות הדעת הכלכלית

חוות דעת כלכלית זו איננה מנתחת את הגורמים להצלחתה הפנומנלית של עמותת "מתנת חיים".

בקליפת אגוז מדובר בשליחות ובמצווה על פי תורת ישראל, על פי ההלכה היהודית ובהתאם למוסר היהודי.

בסוף חודש דצמבר 2021 ממתינים למעלה מ- 900 מטופלי דיאליזה להשתלת כליה. חלקם ממתין שנים רבות. התחשיב הכלכלי המוצג במסמך זה מוכיח חד משמעית כי מעל ומעבר לתרומה לתוחלת חייהם ולאיכות חייהם של המושתלים, כל תרומת כליה היא גם תרומה חשובה לתקציב המדינה ולמשק המדינה. על המדינה להציב לעצמה יעד: ביטול מהיר של רשימת מטופלי הדיאליזה הממתינים להשתלה. נתיב בטוח ומוכח להצלחה במשימה זו הינו תמיכה בפעילותה של עמותת "מתנת חיים" הפועלת מתחושת שליחות למען גיוסם של תורמי כליה אלטרואיסטים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *