חוות דעת מומחה, חוות דעת מומחה לבית משפט

דוגמאות חוות דעת מומחה

חוות דעת מומחה רבות, בעיקר שנעשות עבור חברות פרטיות, לא ניתן להציג כאן באתר. באתר מוצגות חוות דעת מומחה שאין מניעה להצגתן, ויש בהן עניין ציבורי מסוים.

חוות הדעת מומחה לבית המשפט אמישארגז

זו חוות דעת נגדית שכתבתי בתובענה ייצוגית נגד חברת אמישראגז. מדובר בתובענה בשם כל צרכני הגז הביתי בצובר המקבלים גז במרכזית גז משותפת עם הדיירים האחרים בבניין. אמישראגז לא הכחישה את העובדה שהפרה את הוראות הרגולטור, רשות הגז, אף היא טענה שלא נגרם נזק. חוות דעתי מוכיחה כי נגרם נזק לצרכנים והיא אומדת אותו על בסיס נתונים שהציגה אמישראגז.

חוות דעת מומחה יבוא צאן חי לישראל

חוות דעת זאת היא חוות דעת מקצועית של מומחה כלכלי. היא נועדה לסייע למגדלי הצאן המקומיים שהיבוא של צאן חי מאיים על מטה לחמם, מקור פרנסתם. היא נועדה לתת רוח גבית לכל ארגוני זכויות בעלי חיים שמתנגדים ליבוא צאן חי לישראל. אף שמדבר במטרות אידאולוגיות של עמותות מגדלים ועמותות לזכויות בעלי חיים, הניתוח הכלכלי הוא ניתוח מקצועי[ חף מכל שיקול זר.

חוות דעת מומחה כלכלי להקמת חוות גידול  ABFT

לעיתים חוות דעת של מומחה כלכלי נדרשת כדי להניא חברה מלהשקיע בפרויקט מסוכן מאד שאין הצדקה להשקיע בו בשלב זה. זו תמצית חוות הדעת שהכנו לחברת ערדג  באשר לפרויקט ביות הטונה. ואמנם החברה לא נכנסה להשקעה שם וטוב שכך.

חוות דעת מומחה בנושא פלמורה אילת

פרויקט פלמורה באילת – נציגות בית משותף מול קבוצת דיירים. חוות דעת מומחה כלכלי. מדובר בסוגיה משפטית שיש לה היבט כלכלי חשוב. עד כמה מותר לבעל דירה בבית מגורים רגיל להפוך את דירתו לעסק מלונאי שבו מוצעת דירה להשכרה לתיירים לטווח קצר מאד והיא מוצעת באתרים כמו BOOKING & B&B AIR בסוגיה זאת עוסקת חוות דעת המומחה שהוגשה בהליך לבית המשפט מטעם נציגות הבית המשותף.

חוות דעת מומחה לבית משפט בנושא מטא – פייסבוק

בתובענה ייצוגית מטרת חוות הדעת להוכיח לבית המשפט כי הבקשה שהגשה נתמכת בחוות דעת מקצועית ומהימנה  שיש סיכוי שתתקבל על ידי בית המשפט. כך במקרה של ניצול לרעה של גולשי הרשת החברתית פייסבוק על ידי החברה שהיא בעלת מונופול בתחום הרשתות החברתיות.

חוות דעת מומחה לבית המשפט – חברת UCI

לא בכל יום ניתנת לך ההזדמנות לכתוב חוות דעת מקצועית שעולה בקנה אחד עם השקפת העולם שלך וערכי היסוד שאתה מאמין בהם. כך קרה לי בחוות הדעת להלן כאשר הערכתי את הנזק שנגרם לחברה פלסטינית מרמאללה, שבעלי מניותיה קנדים, שקידמה פרויקט נדל"ן בכפר הפלסטיני תורמוס עייא הנמצא בין שכם לרמאללה. בית המשפט העליון כבר קבע כי האחריות לשלום הפרויקט היא על מדינת ישראל ואם המדינה התרשלה ולא הגנה על הפרויקט ממתנכלים ופורעים, מתנחלים מהסביבה, היא זאת שצריכה לפצות את היזמים. חוות הדעת לפיכך, אומדת את גובה הנזק הכספי שנגרם ליזמים, בשיטות כלכליות מקובלות.

חוות דעת מומחה לקיבוץ יקום

את חוות הדעת הזמין בית המשפט בהרצליה שמינה אותי כמומחה מטעמו. בתיק יש גורם תובע, קיבוץ יקום, נתבעת, חברת המחדש, ושלושה צדדי ג שהיו מעורבים בהקמת באר מים בקיבוץ שכשלה והיה צורך להשביתה כדי להחליף שם משאבה. חוות הדעת אומדת את גובה הנזק לאחר ששמעתי את עמדת חמשת הגורמים המעורבים בפרשה, את היועצים הכלכליים שלהם ואת היועצים ההנדסיים שלהם. הרבה מהומה, רעש וצלצולים, על תביעה בסכום נמוך, שעוד התכווץ בעקבות חוות דעתי, שניתן היה לסכם אולי במשא ומתן ולא להטריח את בית המשפט.

חוות דעת מומחה לתובענה ייצוגית נגד חברת פיליפ מוריס

מדובר בחוות דעת חשובה, לדעתי. פיליפ מוריס היא יצרנית הסיגריות הגדולה בעולם, חברה ציבורית שקיימת למעלה ממאה שנה בעלת שווי שוק של למעלה מ- 120 מיליארד דולר.

  חוות דעת משלימה בתיק גולן טלקום כתגובה לחוות דעת נגדית
כזכור כתבתי חוות דעת בתמיכה לתובענה ייצוגית נגד חברת גולן טלקום שגבתה מחיר בלתי סביר לדעתי על כרטיס הסים. החברהה הגישה חוות דעת נגדית שנכתבה על ידי ד"ר טל מופקדי. כתגובה לכך ניתנה לי האפשרות לסתור את טענות ד"ר מופקדי וזאת עשיתי בחוות דעת משלימה שהוגשה מטעם המבקש לבית המשפט. עכשו צריך בית המשפט להחליט איוזו חוות דעת מקובלת עליו.

  הערכת שווי של אתר חדשות חרדי "בחדרי חרדים"
עקב סבסוך שהתגלע בין השותפים באתר החרדי הפופולארי בחדרי חרדים היה צורך להכין הערכת שווי לאתר. לאחר לימוד הנושא והסביבה העסקית הכנתי הערכת שווי שעתה כבר ניתן לחשוף אותה, שכן שנים רבות עברו מאז.

  מדיניות מחירי מים לחקלאות בישראל -דיון ביקורתי
עבודה מקיפה שכתבתי עם ירום אריאב עבור התאחדות חקלאי ישראל. ברשות המים התגבשה עמדה להעלות את מחירי המים לחקלאות מכל הסוגים באופן דרסטי. עמדת הרשות הוצגה במסמך פומבי מקיף. המסמך שלנו מראה כי עמדת הרשות שגויה; היא תביא נזק למשק הלאומי, לשמירת ערכי הסביבה, לחקלאות ולחקלאים. הנושא עדיין בדיון בין משרדי הממשלה והמסמך שלנו מבקש לבחון מחדש את הנושא.

  הערכת שווי לרשת בתי קפה ג'ו
זו הערכת שווי שבצעתי לפני כחמש שנים, בשנת 2016 אשר עתה ניתן להציג אותה פומבית. היא נערכה עבור מייסדי רשת קפה ג'ו לקראת מו"מ עם חברת דלק על מכירת חלקם בחברה. מאז הושלמה העסקה, וגם השליטה בדלק החליפה ידיים ואין מניעה להציג את התחשיב.

  חוות דעת מומחה לבנק הפועלים על אפליקציית התשלומים ביט
זו חוות דעת שכתבתי יחד עם רמי בלינקוב שאליו פנה בנק הפועלים כדי שיכתוב חוות דעת כלכלית לגבי אפליקציית התשלומים שפיתח הבנק. חשבנו שנינו שפיתוח האפליקציה היה צעד מאד רצוי ויש לאפשר לאפליקצייה להפוך לארנק תשלומים אלקטרוני. לא כולם חשבו כך ולכן הבנק נדרש לחוות דעת חיצונית ואוביקטיבית. זאת כמובן עשינו ועם קשר או בלי קשר הבנק קיבל את כל ה אישורים הרגולטורים להמשיך לקדם את האפליקציה, שיש לה מתחרים רבים והיא מעניקה שירותת חיוני באופן ידידותי להפליא לכל מי שבוחר להשתמש בה.

  תובענה ייצוגית נגד חברת אקספון
על פי החוק חברות סלולר רשאיות לגבות עבור הכרטיס החכם, הסים, שהן מספקות ללקוחותיהן מחיר סביר, משמע מחיר עלות בתספת רווח סביר. אבל לא כולן מקפידות על כך, כמו למשל חברת אקספון שנגדה הוגשה תובענה הנסמכת על חוות הדעת שכתבתי.

  חוות דעת מומחה בתובענה נגד בזק
הבקשה הוגשה לבית המשפט ביום האחרון של שנת 2020. חוות הדעת מחשבת את הנזק שנגרם למיניוי בזק עקב התעריף הבלתי סביר שהיא גובה עבור פרוט שיחות לתקופה של למעלה משנה וחצי. הנזק נגרם למשלמים בפועל, לאלו שחזרו בהם מרצונם להזמין פרוט שיחות ולכלל מינויי בזק.

  חוות דעת מומחה בתביעה נגד קרן הגשמה
לבקשת התובע לא ציינו את שמו. נגד הקרן הוגשו תביעות רבות כולל תביעה גורפת על התנהלותה שכתבנו לפני שנה וחצי שניתן למצא באתר זה. התביעה שלפנינו עוסקת בפרויקטים שכישלונם משקף את דרך התנהלות הקרן ואת המצג המטעה שהיא הציגה בפני משקיעיה שעליה היא צריכה לתת את הדין בבית המשפט.

  חוות דעת לבית משפט- עסקת נדל"ן ברומניה שלא עלתה יפה
מעשה בשני יהודים חרדים שכנים לבית בעיר בני ברק. השניים חברו לעסקה לרכישת קרקע ברומניה בתקווה לרווחי עתק לאחר שהקרקע תשנה ייעוד ותושבח. המשבר העולמי של שנת 2008 טפח בפניהם והביא לסכסוך משפטי כואב. חוות הדעת מציגה את עמדת אחדהצדדים באופן אוביקטיבי, אני מקווה.

  מכרז ממשלתי לרכישת סיגריות עבור משרד הרווחה
משרד הרווחה אמור לספק סיגריות לדיירי המעונות שהוא מפעיל ברחבי הארץ. המשרד התלבט כיצד לערוך מכרז תחרותי בין ספקים שונים ומסמך זה ניתח את האופציות והמליץ על דרך פעולה.

  האם יש הצדקה להטיל פיקדון על מיכלים גדולים?
עבודה שכתבתי עם רמי בלינקוב לבקשת תאגיד המחזור. העבודה מוכיחה כי אין הצדקה להטלת פיקדון על מיכלי משקה בנפח של למעלה מ- 1.5 ליטר. המסמך הוצג בפני המשרד להגנת הסביבה ווועדת הכלכלה של הכנסת.

  עדכון תכנית עסקית- שכונת מגורים וקאנטרי בבית שמש
מדובר בתוכנית עסקית שהוכנה כבר בשנת 3007 אבל לא יצאה לפועל. לבקשת היזמים המקוריים הכנתי עדכון.

  על האחריות החברתית של מיליארדרים
מאמר קצר על נושא שמעסיק אותי רבות

  האם מותר למונופול לגבות מחיר מופרז?
הנושא ידון בבית המשפט העליון בקרוב. מדובר בסוגיה כלכלית די טריוויאלית שניתן לקוות שבית המשפט יפסוק בה הלכה.

  הערכת שווי של חברת קייטרינג בטבריה
מהו שוויה של חברת קייטרינג טבריינית שמשנעת לשלושה מוסדות ציבור ארוחות מוכנות ב 20 ש"ח למנה וההסכמים שלה אתם כפופים למכרז כל שלוש שנים? כאשר לקוח אחד אחראי ל- 80% מהמחזור. לדעת מס הכנסה העסק שווה למעלה מ- 30 מיליון ש"ח. לדעתי פחות מ- 10 מיליון ש"ח. כל זה מוצג כאן בחוות דעתי שכבר הוגשה לבית המשפט שבה אני מפריך, לטעמי, את חוות הדעת שהגישה מס הכנסה. אך מי שיקבע הוא בית המשפט.

  חוות דעת למשרד התרבות על תקציב התיאטראות ושאלת המקדמים בתקציב
מדובר בחוות דעת מקיפה שהכנו למשרד התרבות אשר עוסקת בכל ההיבטים של תקציב התיאטראות בישראל וכן בשיטת התקצוב של מוסדות תרבות בכלל שבה נהוג להשתמש במקדמים לפי גודל המוסד. הצעתנו לשינוי שיטת המקדמים התקבלה על ידי המשרד והיא נמצאת בהליך שימוע ציבורי.

  חוות דעת מומחה בתובענה ייצוגית נגד בנק לאומי לישראל
חוות דעת שנכתבה יחד עם ירום אריאב. מדובר בבקשה לאישור תובענה ייצוגית שהוגשה לבית המשפט נגד בנק לאומי. לפי המבקש הבנק היה צריך לשלם מאות מיליוני ש"ח לניצולי שואה שהפקידו כספים בבנק לפני השואה. חוות הדעת מוכיכה כי הבנק פעל כשורה והחזיר לניצולים את כספם ואין הוא חייב דבר ליורשיהם כיום.

  חוות דעת לבית משפט- השפעת שיעור התפוסה על קביעת הקוד הסיעודי
הממשלה היא הקובעת את תעריף יום אשפוז סיעודי שהיא משלמת לבתי האבות עבור מאושפזיה. החישוב לא לוקח בחשבון שאי אפשר להגיע לתפוסת מיטות של 100% בבית אבות סיעודי מטעמים רבים. לכן הימנעות מהתאמת התעריף למצב של תפוסה הנמוכה מ- 100% היא טעות. בכך עוסקת חוות דעת זאת שתוגש לבית המשפט.

  חוות דעת מומחה כלכלי לבית המשפט- תעריף יום אשפוז סיעודי
חוות דעת שכתבתי עם מיקי גור. הממשלה היא הרוכשת את מרבית שירותי האשפוז הסיעודי בישראל והיא גם קובעת בלעדית את מחיר יום האשפוז שתשלם למוסדות הגריאטרים. במצב דברים זה ניתן היה לצפות שהליך קביעת התעריף, הנקרא הקוד הסיעודי, יהיה שקוף, אוביקטיבי ומקצועי. אבל לא זה המצב ולכן נדרש ארגון בתי האבות להגיש עיתרה מנהלית לתיקון העוול הזה. כל זאת מפורט בחוות דעת זאת.

  חוות דעת לבית משפט- מהי עסקה שחייבת במס רכישה
זו חוות דעת שכתבת יחם עם ירום אריאב. היא עוסקת בנושא עקרוני שאין לגביו פסיקה ברורה: מתי עסקה היא עסקת מקרקעין שחייבת במס רכישה ומתי עיסקה היא עסקה פיננסית שאינה חייבת במס רכישה. מדובר במגדל היובל בתל אביב ובמחלוקת עם מס הכנסה. הנושא ידון בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

  פרוגרמה כלכלית לשכונה חדשה בטובא זנגריה
מדובר בישוב בדואי קטן ועני ליד ראש פינה. כדי לקדם את הישוב יש צורך לתכנן אזור תעסוקה בתחום הישוב. איפיון האזור וחשיבותו לישוב מפורטים במסמך זה שהגוש ללשכת התכנון המחוזית ולרשות מקרקעי ישראל.

  תקציב התיאטראות בישראל - ניתוח כלכלי כתשובה לעתירה שהוגששה לבג"ץ
תיאטרון האינקובטור הגיש בקשה לבג"ץ באשר לתקציב שהוא מקבל מדי שנה ממשרד התרבות. הוא צרף חוות דעת שטענה כי הוא מופלה לרעה. חוות הדעת כאן, שנכתבה יחד עם מיקי גור, מוכיכה כי אין שלר לטענה זו.

  חוות דעת כלכלית בעתירה לבית המשפט העליון
חוות דעת שכתבתי עם ירום אריאב עבור משקי עמק המעיינות אשר מערערים על מחירי המים לחקלאות שהם צריכים לשלם לאחר שהועלו בצורה דרסטית כתוצאה מתיקון מספר 27 לחק המים. אלו מחירים שחלק ניכר מהגידולים לא יוכלו לעמוד בהם ויביאו להפלייה של חקלאי האזור לעומת אזורים אחרים בארץ.

  חוות דעת מומחה - סכסוך בין שני ישובים בשרון על חשבונות מים
לא חשבתי שויכוח על חשבונות מים ישנים בין שני ישובים מצריך חוות דעת כלכלית. אבל מסתבר שכן ומקווה שחוות דעת זאת תסייע לפתרון לסכסוך שלא היה צריך לפרוץ מלכתחילה

  חוות דעת מעודכנת באשר לחישוב הקוד הסיעודי
זהו נושא שאני עוסק בו שנים מספר כיועץ לאיגוד בתי האבות בישראל..משרד הבריאות שהוא בעל מעמד של מונופסון בשוק האשפוז הגריאטרי מנצל את מעמדו לרעה ומכתיב מחיר אשפוז נמוך ולא הוגן בשיטת קביעת מחיר לא מקצועית ולא שקופה. בכך עוסקת חוות הדעת שלי שתוגש יחד עם תביעה מנהלית לבית המשפט של בתי האבות.

  חוות דעת מומחה לבית המשפט העליון
מדובר בתביעה ייצוגית בשם כל הרשויות החלשות בארץ שאמורה להגיש עיריית עכו לבית המשפט העליון שבה היא תובעת את המדינה.

  חוות דעת מומחה בתובענה ייצוגית נגד קרן הגשמה
חוות דעת מומחה בתובענה ייצוגית נגד קרן הגשמה בגין הטעיית משקיעים שהפסידו את קרן השקעתם.

  חוות דעת בודק מטעם בית המשפט
מדובר בתובענה ייצוגית שהסתיימה בפשרה ובית המשפט ביקש למנות בודק, שיבדוק אם מדובר בפשרה הוגנת. חוות דעתי קובעת כי מדובר בפשרה סבירה, בנסיבות העניין, אבל מציעה להחמיר קמעא עם החברה הנתבעת.

  מאמר קצר על סוגיית האיסור לגביית מחיר מופרז על ידי מונופול
מאמר שכבתי שהופיע בעיתון "דה מרקר" המתייחס לסוגיית המחיר המופרז של מונופול ודרך האכיפה כדי למנוע ניצול לרעה של כוחו של מונופול.

  חוות דעת כלכלית בנושא התפוסה בבית אבות סיעודי
זו חוות דעת צדדית שעוסקת רק בנושא התפוסה בבית אבות סיעודי והשפעתה על חישוב תעריף יום אשפוז. במקום אחר באתר אני מציג חוות דעת שנכתבה עם ירום אריאב על חישוב תעריף האשפוז בכללו.

  חוות דעת לבית משפט- תביעה על אובדן רווחים נגד חברת נת"ע
חברת נת"ע, המנהלת את פרויקט הרכבת הקלה באזור גוש דן נתבעה על ידי חברת אלקטרה תשתיות, חברת בת של חברה ציבורית, לפצות אותה על רווחים עתידיים של מכרז, שבו זכתה, אבל המכרז בוטל. אלקטרה תשתיות הציגה חוות דעת של חברת הייעוץ גיזה. חוות דעתי שנכתבה עבור נת"ע , מתמודדת עם הטענות שעולות במסמך גיזה.

  מסוי סיגריות ומוצרי טבק בישראל. 2018
זה (אולי) המסמך המקיף והמפורט ביותר שנכתב בנושא מסוי סיגריות ומוצרי טבק בישראל. המסמך נכתב על ידי מיקי גור ועל ידי. עם מיקי הכנתי חוות דעת מומחה בתביעה ייצוגית נגד חברת פיליפ מוריס, מונופול הסיגריות, בגין גביית מחיר מופרז. התביעה, למרבה הצער, מתנהלת בעצלתיים. מסמך המסוי הוכן לבקשת המיזם למיגור העישון ונראה כיצד ימונף בהמשך להשגת יעדי המיזם. בינתיים הוגשה בקשה לבג"ץ להשוואת מסוי על טבק לגלגול למסוי על סיגריות וחוות דעת זו צורפה לעתירה. בעקבות העתירה הורה בית המשפט לשר האוצר להעלות את המס על טבק לגלגול ובתוך תקופה קצרה ירדה משמעותית צריכת הטבק לגלגול בישראל. חוות הדעת תרמה, ללא ספק, להחלטת בית המשפט.

  חוות דעת מומחה לבית המשפט - רמי לוי נגד חברת הגיחון
מדובר במחלוקת עסקית על תוקפו של חוק עזר לביוב שמכוחו חושב היטל הביוב במועצה המקומית מבשרת ציון. חוות דעתי מוכיחה כי גובה ההיטל, כפי שנקבע בחוק העזר, היה סביר ושיקף את כללי הגביה של היטלים בתקופה שבה חוקק.

  חוות דעת של מומחה כלכלי- קביעת גובה דמי שימוש לקרקע לתחנת כוח
העבודה נעשתה עבור רשות מקרקעי ישראל. הרשות נמצאת במחלוקת עם חברת גלובל פאוור, שיזמה הקמת תחנת כוח של 5 מגוואט בשטח קיבוץ בית קמה בדרום. חוות דעתי תומכת בעמדת רמ"י כי על החברה לשלם לרמ"י סכום גבוה יותר מאשר קבע השמאי הממשלתי.

  חוות דעת כלכלית - מחירי מים לחקלאות בעמק המעיינות
בעקבות תיקון מס' 27 לחוק המים צפויה העלאה ניכרת במחיר המים לחקלאות בעמק המעיינות. (עמק בית שאן). בעקבות פניה של אגודת המים באזור, אגודת אפיקי מים, הכנו, ירום אריאה ואני מסמך כלכלי מקיף שמנתח את השפעת החוק על החקלאות באזור. המסמך יוצג בהליך שימוע בפני רשות המים. אנו ממליצים לפטור את האזור הזה מעונשו של תיקון מס' 27 שעושה לו עוול כלכלי ניכר.

  תשובה לפרופסור חזי אופיר
תשובה שלי לחוות דעת נגדית של פרופסור חזי אופיר שהציגה בזק. מדובר בתביעה ייצוגית שכבר אושרה ובהליך גיבוש הסכם פשרה שיקבע את סכום ההשבה. חוות הדעת נכתבה עבור התובעים למול חוות דעתו של פרופסור אופיר שכאמור נכתבה עבור בזק.

  חוות דעת מומחה - חישוב סכום השבה בתביעה ייצוגית שאושרה
חוות דעת מומחה, חישוב סכום השבה בתביעה ייצוגית שאושרה. התביעה עסקה בגבייה בלתי חוקית של בזק ממשתמשי שירות מודיעין 144 בגין שירות השלמת שיחה. לאחר אישור התביעה היה צורך לאמוד את סכום ההשבה ובכך עוסקת חוות הדעת.

  תגובה למאמר של נחמיה שטרסלר
שטרסלר הוא עיתונאי ותיק ומוערך, שלא בצדק, אבל בחור טוב עם דעות פוליטיות נכונות. הוא כותב באופן שטחי על נושאים שהוא לא ממש מבין בהם ואין לו כוח להתעמק בהם. במקום זאת הוא מציע אידאולוגיה חלולה שכבר עבר זמנה ומעולם לא היה לה תוקף.

  על נתניהו, אולמרט וליברמן
מאמר דעה קצר של 500 מלה המשווה בין התנהלותם של ליברמן ואולמרט, כאשר התקיימה נגדם חקירה פלילית לעומת התנהלות נתניהו בכל תיקי החקירה נגדו.

  בזק ואלוביץ' - חטא ההיבריס ועונשו (אולי)
בנושא עסקת בעלי עניין בבזק, בעת רכישת מניות יורוקום ביס כבר כתבתי חוות דעת מפורטת באפריל 2015 עת אושרה העסקה. עסקה זו וספיחיה נחקרים כיום ברשות לניירות ערך. המאמר חוזר על עיקרי חוות הדעת משנת 2015 ומחבר בינם לבין החקירה שהחלה למעלה משנתיים לאחר מכן, ביוני 2017

  חוות דעת מומחה כלכלי לבית משפט - עתירה מנהלית באשר לתעריף אשפוז בבית אבות סיעודי
מדובר בתביעה שהוגשה בחודש יוני 2017 לבית המשפט המחוזי בתל אביב. התביעה עוסקת בחישוב עלות אשפוז ליום סיעודי על ידי הממשלה, הרוכשת את 70% מהמיטות הסיעודיות בישראל. החישוב שהציגה המדינה מניח תפוסה שנתית ממוצעת של 100%. זו כמובן הנחה שגויה; התפוסה הרב שנתית הממוצעת היא 93% ולכן יש צורך וחובה על המדינה לתקן את התעריף כדי לקחת עובדדה זו בחשבון. המסמך נכתב יחד עם ירום אריאב.

  תביעה של יורשי חברי קיבוץ שדות ים נגד הקיבוץ
מדובר בסכסוך כספי של עשרות מיליוני דולרים. הקיבוץ הוא בעל מניות ראשי בחברה הציבורית אבן קיסר הנסחרת בבורסת נאסד"ק בשווי של 1.2 מיליארד דולר. הקיבוץ מכר חלק ממניותיו ואת התמורה חילק בין חבריו. דא עקא, שבעת החלוקה התעלם מזכויות של חברים שהלכו לעולמם, שבעבר אף הוקצו להם מניות. מכאן תביעת היורשים לקבל את חלקם וחוות דעת זאת, שנכתבה עם ירום אריאב, מציגה את הנושא הזה באופן מפורט, שאני מקווה שיתקבל בבית המשפט.

  פיליפ מוריס - חוות דעת משלימה
בעקבות הבקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד חברת פיליפ מוריס בשל גביית מחיר מופרז על חפיסת סיגריות, שאסורה על בעל מונופולין, הגישה החברה כתב הגנה שאליו צורפה חוות דעת של ד"ר שלומי פריזט. דעתי היא כי חוות דעת זו אינה משרתת כלל את חברת פילפ מוריס, שהרי היא מבוססת על ניתוח כלכלי שגוי, עד כדי מופרך. תגובתי מופיעה בחוות דעתי השניה שכבר הוגשה לבית המשפט. היות וחוות דעת זאת מתבססת גם על נתונים חסויים שמסרה פיליפ מוריס, נדרשנו להשחיר את הניתוח הכמותי, אבל יתכן וניתן להבין את הטענות העקרוניות שהעלינו, שעוד יתבררו בהמשך ההליך. למרות שמדובר בתביעה עקרונית חשובה, ההליך המשפטי עצמו מתקדם בעצלתיים; אבל בהחלט נמשך והנושא עוד יתברר כשורה בבית המשפט.

  תביעה נגד בנק מרכנתיל דיסקונט עקב התנהלות רשלנית
מדובר בתביעה כספית בסך של 35-60 מיליון ש"ח שהגיש רוני ורטהיימר, שהיה בעלים של רשת חנויות הספורט והאופנה הנושאת את שמו. הרשת קרסה בסוף שנת 2015, נדרשה להקפאת הליכים שבסיומה איבד רוני את החברה ורכוש פרטי רב.חוות הדעת מראה כי קריסת הרשת היתה בעטיה של התנהלות רשלנית, פזיזה ובלתי מקצועית של בנק מרכנתיל דיסקונט.

  תרומה למשק הלאומי של חברת חיפה כימיקלים
עבודה זו נכתבה יחד עם ירום אריאב על פי הזמנת חברת חיפה כימיקלים. כזכור נושא מיכל האמוניה בנמל חיפה עורר דיון ציבורי רחב באשר לסוגיות הבטחוניות והבטיחותיות הכרוכות בהפעלתו ומילויו ממיכלית העוגנת בנמל חיפה. עבודתנו עוסקת בעיקר בחברת חיפה כימיקלים ותרומתה למשק אך גם נוגעת להיבטים כלכלים של סוגיית אספקת אמוניה למשק.

  חוות דעת מומחה לבית המשפט - תובענה ייצוגית נגד חברות השיחות הבנילאומיות
מדובר בתביעה נגד שלוש החברות הגדולות בתחום השיחות הבינלאומיות היוצאות: בזק בינלאומי,פרטנר ונטויז'ן. חברות אלו גבו מחיר בלתי סביר מלקוחות מזדמנים שלהם. כל זאת מוסבר בחוות הדעת כולל אומדן ראשוני של הנזק הכספי לאותם לקוחות מזדמנים. המשפט עדיין מתנהל אבל החברות העדיפו שלא להציג חוות דעת נגדית לחוות דעתי.

  חוות דעת מומחה לבית המשפט העליון - אפליה בהנפקת אג"ח מיועדות
מדובר בחוות דעת שכתבתי עם ירום אריאב עבור איגוד החברות לביטוח חיים. האיגוד הצטרף לבג"ץ שהגיש איגוד קופות הגמל כנגד המדינה בגין הפליית החוסכים לביטוח פנסיוני במסלולי גמל לעומת החוסכים בקרנות הפנסיה החדשות. חוות הדעת מוכיחה כי אין שום הצדקה להפלות בין החוסכים השונים לתקופת הפנסיה.

  חוות דעת מומחה - זכויות יוצרים וקניין רוחני
מדובר בפגיעה בזכויות היוצרים של יורשי הציר יעקב וכסלר איש "אופקים חדשים" שאת ציוריו שילבה חברת הביטוח מגדל בלוחות שנה שהיא מפיצה בין לקוחותיה. חוות הדעת מנתחת את הסוגיה של זכויות יוצרים ומציעה ניתוח כמותי של התועלת הכספית שצמחה למגדל משימוש שלא כדין בזכויות לא לה.

  חוות דעת מומחה - חישוב ריבית על הלוואה
מדובר בסכסוך משפטי ארוך על דרך חישוב ריבית על הלוואה שכבר נתנה בשנת 2003. חוות הדעת מנתחת את הסכם ההלוואה המקורי ואת הפסיקות השונות בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון שבהן נדונה התביעה ומציעה את החישוב הכלכלי לשערוך ההלוואה. בסופו של דבר הסתיים התיק בפשרה.

  חוות דעת מומחה לבית משפט - תביעה ייצוגית נגד חברת פיליפ מוריס
מדובר בתביעה ייצוגית בתחום ההגבלים העסקיים. חברת פיליפ מוריס מהווה מונופול בשוק הסיגריות בישראל. בחוות הדעת המומחה, שהוגשה לבית המשפט כנספח לכתב התביעה אנו טוענים כי החברה גבתה מחיר מופרז על כל חפיסת סיגריות שמכרה בישראל. בחוות הדעת הכלכלית אנו אומדים את הנזק הכספי שנגרם לצרכנים עקב המחיר המופרז. סכום התביעה עולה על 1 מיליארד ש"ח והתביעה מתבררת לאיטה בבית המשפט המחוזי בת"א.

  חוות דעת מומחה - תביעה ייצוגית נגד חברת אוצר התישבות היהודים בע"מ
חוות דעת מומחה במקרה שלפנינו חייבה לימוד ההיסטוריה של חברת אוצר התישבות היהודים שהוקמה ביוזמת ד"ר בנימין זאב הרצל בלונדון בשנת 1899. לימים היא הפכה לחברה ציבורית הנסחרת בבורסה בת"א ועקב מבנה השליטה בה היא נסחרת כל השנים בדיסקאונט לעומת שוויה הנכסי. ומכאן התביעה לפרק את החברה עקב סוגיית הדיסקאונט. חוות דעתי עוסקת בסוגיה זו ומוכיחה כי אין הצדקה לחלוקת נכסי החברה כדיבידנד בעין, כפי שביקשו לעשות חלק מבעלי המניות של החברה. התביעה הסתיימה בפשרה בלא שבית המשפט חיווה את דעתו על הטענות העקרוניות המופיעות בחוות דעת זאת.

  חוות דעת מומחה לבית המשפט - תביעה נגזרת נגד הדירקטורים בחברת בזק
התביעה היא נגד הדירקטורים בבזק וחברת מריל לינץ. כאשר החליטה יורוקום הנמצאת בשליטת אלוביץ לבצע עסקת בעלי ענין ולמכור את מניות המיעוט שלה ביס לחברת בזק, הנמצאת אף היא בשליטתה, היא פעלה לכאורה לפי הספר. היא מינתה וועדה של דירקטורים בלתי תלויים שניהלה את עסקת הרכישה במשך למעלה משנה. הוועדה שכרה את שירותיהן של שלוש חברות ייעוץ בעלות מוניטין לקבוע את שוויה של חברת יס. למרות כל זאת, השווי שנקבע לעסקה מקפח באופן קיצוני את בעלי המניות בבזק ועל כך הוגשה בקשה לאישור תביעה נגזרת לבית המשפט הנתמכת בחוות דעתי. עסקה זו הובילה באיחור לבדיקה של הרשות לניירות ערך ובהמשכה להמלצה של המשטרה להעמיד את בעל השליטה לדין פלילי. בעל השליטה איבד את השליטה והסיפור לא תם.

  חוות דעת כלכלית לבית הדין הארצי לעבודה על רפורמת הנמלים המוצעת
חוות דעת זאת נכתבה על ידי פרופסור אביה ספיבק ועל ידי. העבודה נכתבה על פי הזמנת ההסתדרות ווועדי העובדים בנמלי חיפה ואשדוד. על אף שחוות דעת זאת נכתבה עבור צד בעל ענין בנושא, היא מציעה מתווה שישרת את צרכי המשק, את עקרונות הניהול התקין ואת האינטרסים של העובדים. בסופו של דבר לא נעשה כל שימוש בחוות דעת זאת.

  חוות דעת מומחה לבית המשפט - תאגד ימים. קרית ים
סוגיית כפל הגביה בין אגרת הביוב להיטל הביוב נדונה בשנים האחרונות בעשרות תביעות שהוגשו נגד תאגידי מים וביוב. לדעתי המקור לכל התביעות הללו הוא ברגולציה לא עקבית מצד רשות המים, שהיא מצידה נגררה לכך עקב לחצים פוליטים. במסמך זה עיקר הדיון הוא בשיטת ההצמדה של תעריפי ההיטל, אך גם סוגיית כפל הגביה מקבלת התיחסות

  חוות דעת מומחה - תביעה ייצוגית נגד חברת דורי בניה ואחרים
ביום בהיר אחד בחודש יולי 2014 התבשרו המשקיעים בחברת קבלנות הביצוע הציבורית דורי בניה כי החברה הפסידה למעלה מ-400 מיליון ש"ח בשנתיים האחרונות, בניגוד לדיווחיה הכספיים במשך שבעה רבעונים רצופים. הדבר הצריך הצגה מחדש של ספרי החברה והביא לנפילה של כ- 50% בשער המניה. וכן הביא הדבר להגשת בקשה לאישור תובענה ייצוגית שאליה צורפה חוות דעת מומחה שנכתבה על ידי.

  חוות דעת מומחה שניה בתיק בזן
כתגובה על חוות דעתי בתיק בזן הגישה החברה חוות דעת נגדית שנכתבה על ידי פרופסור יורם עדן. פרופסור עדן טוען שסוגיית הגלוי הנאות של עסקות האשראי החריג של בזן היא סוגיה חשבונאית, תחום שבו יש לו מומחיות, בניגוד לי. זו כמובן אינה עמדתי. מדובר בסוגיה כלכלית מובהקת, שלא ניתן להשאיר אותה לשיקול דעת של רואה חשבון או של עורך דין. זוהי הטענה העיקרית בחוות דעתי השניה, שגם עוסקת בשאלה האם בזן הטעתה את האנליסטים בדיווחיה על אותן עסקות. המשפט עדיין התנהל אצל כבוד השופט כבוב במחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט קיבל את טענתנו שהחברה כשלה באי דיווח על עסקות מימון חריגות עם ספקי חומר גלם אבל דחה את טענתנו שהדבר השפיע על מחיר המניה.

  חוות דעת מומחה - תשובה לחוות הדעת שהוגשה מטעם חברת חג'ג'
בתיק זה הוגשה חוות דעת נגדית מטעם חברת חג'ג' שנכתבה על ידי חברת גיזה. בית המשפט אפשר לנו להגיש חוות דעת שניה שתתמודד עם חוות דעת גיזה. התביעה הסתיימה בפשרה.

  חוות דעת מומחה - תיק קווי אשראי
חוות דעת זאת שהוגשה לבית המשפט במרץ 2014 היא חוות הדעת הרביעית שנכתבה בנושא זה, פרשה שתחילתה בשנת 1995 ותיק פרוק שמתנהל משנת 1999.חוות דעת קודמות נכתבו על ידי פרופסור אריה עובדיה, פרופסור אפרים צדקה ופרופסור אמיר ברנע. חוות דעתי מנתחת את שלוש חוות הדעת הקודמות ותומכת בעמדת המפרקים של החברה. המייצגים את בעלי אגרות החוב. התביעה הסתיימה בפשרה והמפרקים שעבדו למעלה מעשר שנים קבלו את התמורה, כמו בעלי האג"ח שקבלו רק חלק מסכום ההשקעה שלהם.

  מחשבות על רפורמת המקרקעין במנהל מקרקעי ישראל
חוות דעת קצרה זו נכתבה לבקשת אחד משרי הממשלה בעת הדיונים שהיו בממשלה ובכנסת לשנוי חוק מקרקעי ישראל והקמת רשות המקרקעין החדשה. עמדתנו הייתה שיש לתמוך בהעברת הבעלות בנכסים לידי החוכרים אך אין להעביר את התכנון לידי גורמים פרטיים.

  תרומת העובדים הזרים לענף הבניה בישראל - ניתוח כלכלי מקיף (ראה גם מסמך מעדכן מינואר 2011 באתר זה)
העבודה נעשתה יחד עם פרופסור אביה ספיבק, לשעבר משנה לנגיד בנק ישראל, ע"פ הזמנת התאחדות תאגידי כוח אדם זר בענף הבניה ובשיתוף התאחדות הקבלנים. עבודתנו מוכיחה, לדעתי מעל לכל ספק, כי מדיניות הממשלה של הוצאת כל העובדים הזרים בענף הבניה תביא לנזק משמעותי לענף הבניה בפרט ולמשק בכלל. העובדים הזרים בבנין הם גורם ייצור משלים לעובדים הישראלים ולא גורם ייצור מתחרה. אנו מבקרים את העבודות הכלכליות שכתב פרופסור צבי אקשטיין ,שעל בסיסן נגזרה המדיניות הממשלתית הנוכחית. בסיום הניתוח הכלכלי אנו מציעים מדיניות ממשלתית חליפית.

  תוכנית עסקית להקמת בית עלמין בקבורה רווייה בהרצליה 2009
עיריית הרצליה, משיקולים שונים, החליטה להכנס לנעליה של חברת הקדישא המקומית ולהקים בית עלמין חדש בעיר, במקום בית העלמין הקיים שעומד להיסגר. מדובר בהחלטה שיש לה גם היבטים כלכליים: מימון השקעה, כסוי הוצאות שוטפות, יצירת הכנסות ותזרים מזומנים יחודי. את כל ההיבטים הללו סיכמנו במסמך קצר יחסית; דומה כי בתחום הזה מדובר במסמך ראשון מסוגו. בית העלמין, אגב, נמצא כיום בהקמה.

  מרכז מבקרים ופארק ארכאולוגי במודיעין 2006
עיריות ווגופים ציבוריים מתלבטים באם להשקיע במוסדות אמנות, תרבות ותיירות, גם אם ההשקעה הראשונית ממומנת מתרומה, מחשש כי הפרויקט החדש לא יוכל לשאת את עצמו כלכלית ויצריך הזרמת כספים באופן שוטף. הפרויקט שמובא כאן הוא פרויקט תיירותי בעיר מודיעין ואנו מציגים את הפרויקט ואת הדילמה הכרוכה בהשקעה בו.

  פרויקט התחדשות מתחם הבורסה ברמת גן
מתחם הבורסה ברמת גן הוא אחד מאזורי העסקים המרכזיים והחשובים בארץ. עיריית רמת גן החליטה ליזום פרויקט התחדשות לאזור זה, שדרוג ומיתוג בשיתוף עם הסקטור העסקי, כמקובל במתחמי עסקים רבים באירופה ובארה"ב. צוות הפרויקט כלל את ערן פרוינד, מנהל הפרויקט, דודי גלור, מתכנן, יורם רובינגר ויוסי קורן, מעצבים וממתגים ואנוכי ככלכלן ופרוגרמטור. הפרויקט קיבל ציון לשבח ממשרד הפנים. לדעתי ,מסמך ההצעה שגובש על ידי הצוות הוא מסמך מרשים ומקורי, דוגמה נאה לשיתוף בין יועצים מתחומים שונים. (מדובר בקובץ "כבד" כ 14 מגה.)

  תרומת השקעות הקהילה הבהאית לתיירות בחיפה ובישראל
את הקהילה הבהאית בארץ הכרתי (ולמדתי להוקיר) לראשונה בעבודת ייעוץ כלכלי בפרויקט פיתוח המושבה הגרמנית בחיפה. בהמשך ביצעתי מספר עבודות כלכליות עבור הקהילה הבהאית. דומה כי הגנים הבהאים והמושבה הגרמנית הם מהפרויקטים התיירותיים האורבנים היפים שתוכננו בארץ בעשור האחרון. מסמך זה סוקר את תרומת תכנית הפיתוח של הקהילה הבהאית לתיירות בחיפה ובישראל.

  כיצד ניצלה תזמורת הקאמרטה.
מדובר ב "פוסט אורח" שכתב חברי מיקי גור ובו הוא מסכם את תקופת עבודתו כמנהל תזמורת הקאמרטה הישראלית. כשמונה לתפקיד הייתה התזמורת על סף פרוק ומונה לה כונס נכסים מפעיל מטעם בית המשפט. בעבודה מאומצת, חשיבה יצירתית, הבנה עסקית וגישה ישירה והוגנת הצליח מיקי לשקם את התזמורת ולהבטיח את קיומה לאורך שנים כמוסד תרבותי מן המעלה הראשונה. הפוסט מיועד לכל חובב תרבות ולכל מי שמתעניין בצדדים העסקיים והאנושיים של ביצוע תכנית הבראה במוסד הנמצא בקשיים. נדמה כי עשרות נגנים, רובם יוצאי ברית המועצות לשעבר, שמקום עבודתם הובטח כתוצאה מהצלחת פרויקט החילוץ , חייבים תודה למי שידע להתמודד עם האתגר הזה.

  ניתוח כלכלי מקיף של תעשייה האנרגיה הסולארית בישראל - מאי 2011
מדובר במסמך כלכלי מקיף שהוכן ע"י ירום אריאב ואנוכי. המסמך נכתב לבקשת חברת ערבה פאוור בע"מ , אך הוא בוחן את התועלת למשק הלאומי כולו מפיתוח תעשייה סולארית. המחברים קיבלו חופש מלא להביע את דעתם ולנסח את המלצתם. המסמך בא להתמודד עם טענת משרד האוצר לפיה הפיתוח הסולארי הוא יקר למשק. התקווה היא שהמסמך יסייע לקבלת החלטת ממשלה שתאפשר המשך פיתוח תעשייה חשובה זו.

  עובדי קבלן בישראל - המקרה הפרטי של עובדות הניקיון בקמפוסים.
עבודה זו נעשתה לבקשת התאחדות הסטודנטים הארצית והיא נועדה לסייע להתאחדות בבואה לתבוע העסקה ישירה לעובדות הניקיון בכל הקמפוסים בישראל. זוהי עבודת ניתוח כלכלי המשלבת דיון תיאורטי, הצגת תיאוריה חלופית ותחשיבים מפורטים. התופעה של עובדי קבלן בישראל היא אחת התופעות המכוערות של שני העשורים האחרונים ואנו מראים כי ניתן לנהל מערכות גדולות מבלי להזקק להעסקה עקיפה.

  פנוי בהיטס - ניתוח כלכלי
העבודה נעשתה עבור משרד הבריאות ומד"א. פנוי נפגעים אזרחיים במסוקים התחיל ביוזמה של חברה פרטית, אך הסתבר כי לא ניתן להסדיר את הפעילות הזאת ללא מעורבות ממשלתית. במסמך אנו בוחנים את ההיבטים הכלכליים, מימוניים וארגוניים של הנושא.בסופו של דבר פעילות זאת צורפה לסל הבריאות.

  תגובת האוצר למסמך האנרגיה הסולארית ותגובת הנגד שלנו
כתגובה למסמך האנרגיה הסולארית של ירום אריאב ושלי, אשר תמציתו הופיעה בתקשורת, נכתב מסמך תגובה באגף התקציבים. מסמך התגובה מרשים כשלעצמו ויש לברך על ויכוח בכתב שפתוח לכלל הציבור, תקדים חשוב בהתנהלות ציבורית. לעצם העניין: האוצר עוסק בעיקר בויכוח מיקרו, וגם כאן הוא נוטה לאופטימיות יתר, הנחות לא מציאותיות, שאסור לממשלה לבסס מדיניות עליהן. אבל הסוגייה הסולארית אינה נמצאת בתחום דיון המיקרו,זו סוגיית מקרו, סוגיית מדיניות, שכבר נקבעה ולכן טעותו של האוצר היא בישום כלים של מיקרו להתמודדות עם בעיית מקרו. אנו מביאים את תגובתנו ולפני כן צרפנו את מסמך האוצר כפי שהוא.

  מצע כלכלי/חברתי למפלגת שמאל
לפני מספר חודשים פנה אלי ח"כ ממפלגת העבודה בבקשה שאסייע לו בהתווית מצע כלכלי/חברתי למפלגה. להלן המסמך שהגשתי לו. אינני יודע מה קרה לאותו מסמך, אבל נראה שבימים אלו המסמך הפך לרלבנטי ואקטואלי יותר. לא מדובר בעבודה כלכלית מפורטת, אלא בתרגיל מחשבתי גרידא.

  מסמך כלכלי מסכם של הצוות הכלכלי של תנועת המחאה
עם התעוררות תנועת המחאה החברתית בקיץ האחרון התגייסה קבוצת אקדמאים רחבה, העוסקת בתחומי מקצוע רבים, לתת סיוע מקצועי לאנשי התנועה. הדוח המצורף כאן הוא דוח הוועדה הכלכלית שהשתתפתי בה, וועדה שכללה אנשי אקדמיה, בכירים לשעבר באוצר, בנק ישראל ובביטוח הלאומי וכלכלנים מהסקטור הפרטי. הוועדה, בניגוד לוועדת טרכטנברג, לא חששה להגדיל את ההוצאה הציבורית, על מנת להביא למפנה חברתי, לכלכלה צודקת והוגנת יותר. הגדלת ההוצאה מומנה על ידי הגדלת מסים בדרך פרוגרסיבית, כדי לקרב את ישראל למדינות הרווחה של אירופה. אין כל דרך לשנוי חברתי ממשי ללא הגדלת חלקה של הממשלה, בהוצאה ובמסוי, בתוצר.

  ניתוח כלכלי - משמעות הפחתת הון בבזק
הפחתת הון של חברה (חלוקת דיבידנד מיוחד שלא מרווח) היא צעד חריג המחייב אישור בית משפט. חברת בזק קיבלה אישור כזה במרץ 2011. מדובר בסכום גבוה מאד של 3 מיליארד ש"ח, למעלה ממחצית משוויה הנכסי. לאחר שכבר חולק דיבידנד מיוחד של 1 מיליארד ש"ח החליט הנאמן של אגרות החוב של החברה להגיש התנגדות לבית המשפט להמשך חלוקה זאת. במסמך שלנו, שנכתב לבקשת הנאמן, אנו סוקרים את ההתפתחויות בשוק התקשורת בארץ בשנה האחרונה, מנתחים את הדוחות הכספיים של בזק לשנת 2011 ומציגים את התחזית שלנו לתזרים המזומנים של החברה עד לשנת 2015. מסקנתנו היא כי על בית המשפט להשעות את הוצאת ההון מבזק. במסמך אנו גם מקיימים דיון עקרוני בסוגיית הפחתת הון, מתי היא מותרת ומתי היא אסורה, לדעתנו, וכן עוסקים בשאלת ניגוד העניינים המובנה בין בעלי מניות המיעוט, שאין להם שליטה בחברה, במקרה של בזק מיעוט זה מחזיק כ - 70% מהמניות לבין בעל השליטה הממונף שיש לו אינטרס אחר משל שאר בעלי המניות, לדעתנו. יש להמתין עד מחצית חודש מאי 2012 כדי לראות אם המסמך שלנו שכנע את בית המשפט הכלכלי.

  כדאיות למשק הלאומי מהמשך פיתוח התעשייה הסולארית הפוטווולאטית
פרויקט זה מהווה והמשך לעבודה קודמת שהכנו, ירום אריאב ואנוכי. הפעם התמקדנו בחישוב העלות הנמנעת למשק בעת ייצור קווט"ש סולארי פוטוולטאי. העלות הנמנעת כוללת את עלות הייצור הישירה של חשמל בדלק, עלות הביטחון האנרגטי, העלות הסביבתית והתועלת התעסוקתית. כל זאת בחישוב של אג' לקווט"ש . המסמךהוגש על ידי איגוד תעשיות אנרגיה מתחדשות בישראל לוועדה ממשלתית שעוסקת בקביעת תעריפי אנרגיה סולארית של הטווח הארוך.

  מאמר על חלוקת דיבידנדים בחברה ע"ח רווחים עתידיים
בעקבות חוות הדעת המפורטת שהכנתי על הפחתת ההון בבזק המופיעה כאן באתר, שהוגשה לבית המשפט הכלכלי, הכנתי מאמר קצר שדן בסוגייה העקרונית של חלוקת דיבידנד ע"ח רווחים עתידיים וסוגיית ניגוד העניינים המובנה בין בעלי המניות מהציבור ובעל מניות השליטה.

  עובדות הניקיון בקמפוס אוניברסיטת תל אביב - ניתוח כלכלי
העבודה, שנכתבה יחד עם פרופסור אביה ספיבק, הוזמנה על ידי אגודת הסטודנטים ואיגוד הסגל האקדמי באוניברסיטת תל אביב. מטרת העבודה להעריך את העלות הנוספת בקליטת עובדות הניקיון, עובדות קבלן כיום, להעסקה ישירה וכן להעריך הבטים שונים של הסוגיה. הנושא נמצא בדיון בין ארגון הסגל האקדמי ואגודת הסטודנטים, שתומכים במעבר להעסקה ישירה, להנהלת האוניברסיטה.

  מצגת מקוצרה של הערכת שווי למפעל ביומד
מדובר במפעל שכבר לא פועל, למרבה הצער. קבוצת יזמים מנוסה ומיומנת הקימה סטארט אפ מבטיח בתחום הביומד המבוסס על פיתוח תרופות ביולוגיות, הקמת מפעל ייצור ומתן שירותי פיתוח ואנליזה לחברות ביו מד. מה שלא נלקח בחשבון הוא הצורך בגיוס הון ראשוני ולאחר תקופה מסויימת, תזרים המזומנים לא אפשר המשך פעילות. בהערכת השווי פיתחנו מודל הסתברותי רב שנתי לחישוב ערך נוכחי של תרופות שההסתברות להצלחת פיתוחן היא נמוכה יחסית וכרוכה בשנות השקעה רבות.

  ניתוח כלכלי של התחרות בין הבנקים לחברות שאינן בנקים בתחום הברוקראג'
עבודה זו, שנכתבה יחד עם ירום אריאב, עוסקת בשוק ההון, בשירותי קניה ומכירה של ניירות ערך בבורסה בת"א, שירותים שניתנים על ידי הבנקים, בעיקר חמשת הבנקים הגדולים ועל ידי עשר חברות ברוקראג' שמתחרות בהם. דעתנו היא שלבנקים יתרונות תחרותיים על החברות שאינן בנקים ועל הרשות לניירות ערך והמפקח על שוק ההון במשרד האוצר לנקוט צעדים להבטחת התחרות בתחום זה.

  ניתוח מקרו כלכלי של ענף ביטוח הוצאות רפואיות בישראל
מדובר בעבודה שכתבתי יחד עם פרופסור אביה ספיבק עבור איגוד חברות הביטוח. על הפרק עומדת הצעה של משרדי האוצר והבריאות לבצע שינויים מפליגים במבנה הפוליסות לביטוח הוצאות רפואיות שמציעות חברות הביטוח. הניתוח שלנו מורה כי השנויים המוצעים לא יקטינו את ההוצאה הלאומית לבריאות ויפגעו במאות אלפי מבוטחים קיימים. המצב הקיים לדעתנו, עדיף על המצב שייוצר אם תאומצנה הצעות הממשלה.

  תקציב המוזאונים המוכרים בישראל
מתוך כ- 200 מוזאונים הקיימים בארץ, 50 הם מוזאונים המוכרים על ידי משרד התרבות. מוזאונים אלו זכאים לתמיכה תקציבית שנתית והם חייבים לעמוד בתקנות חוק המוזאונים משנת 2003. עבודתנו בוחנת את התקציב של המוזאונים בפועל למול המטלות המוטלות עליהם וממליצה להכפיל מיידית את התקציב המופנה להם ממשרד התרבות. זהו נוסח מקוצר של עבודה רחבה ומקיפה יותר שנמצאת בכתיבה.

  חוות דעת מומחה - תשובה לטענות הנגד של דיסקונט השקעות
מסמך כלכלי זה שנכתב במרץ 2013, כתגובה לטענות הנגד של פרקליטי דסק"ש והמומחה מטעמה מר מנחם פרלמן, היה חסוי עד אשר בית המשפט הסיר את החסוי על הפרוטוקולים של ישיבות דירקטוריון דסק"ש שבהם התנהלו דיונים לגבי מעריב. המסמך מציג את כל טענות הנגד של דסק"ש, אחת לאחת, ומשיב להן באופן מפורט. התביעה אושרה ובסוף הסתיימה בפשרה, החזר של 100 מיליון ש"ח על ידי הדירקטורין לחברה.

  תקציב המוזאונים המוכרים בישראל 2013 - בדיקה כלכלית מקיפה
העבודה נכתבה יחד עם מיקי גור והוכנה בהזמנת מנהל התרבות, איגוד המוזאונים ואיקו"ם. מטרת העבודה להציג את צורכי התקציב של המוזאונים המוכרים בארץ על מנת להתחיל מהלך שיביא לשנוי מעמדם, הן מבחינת המשאבים הציבוריים המופנים אליהם והן באשר למקומם בחברה ובתרבות הישראלית.

  ניתוח כלכלי של התחרות בתחום הדואר הכמותי בישראל
העבודה נכתבה יחד עם ירום אריאב על פי הזמנת חברת מסר, המתחרה בחברת הדואר בתחום הדואר הכמותי. שוק זה נפתח לתחרות לפני כעשור, אך בפועל פעילות בו רק שתי חברות מלבד חברת הדואר, שהיא מונופול בתחום הדואר. וועדה ציבורית דנה בסוגיית המשך פתיחת שוק הדואר בישראל לתחרות ומסמך זה הוצג בפניה לאחרונה. בנוסף הופענו, ירום ואני, בפני הוועדה כדי להציג את מסקנותינו והמלצותיחנו. הוועדה אמורה לפרסם דוח סופי לקראת ינואר 2014.

  תקציב התרבות בישראל - ניתוח כלכלי
עבודה שנכתבה יחד עם מיקי גור עבור פורום מוסדות התרבות בישראל. העבודה עסקה בהיבטיים מקרו כלכליים: משקלו הראוי של תקציב התרבות בתקציב המדינה ותרומת מוסדות התרבות למשק הלאומי וכן בניתוח כלכלי פרטני של תחומי תרבות מרכזים: מחול, מוסיקה, תיאטרון, מוזאונים ועוד.

  חוות דעת מומחה לבית המשפט - תביעה ייצוגית נגד קוקה קולה
זו חוות דעת כלכלית שכתבתי עבור בית המשפט המחוזי בבאר שבע כבודק מטעם בית המשפט בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד קוקה קולה. על פי הנחיית השופט השחרתי טבלה אחת המכילה מידע מסחרי של קוקה קולה. על השתלשלות המשפט ניתן לקרוא באתר זה בעמוד כתבות מהעיתונות.

  חוות דעת מומחה לבית המשפט - ניתוח כלכלי של רכישת מעריב על ידי דיסקונט השקעות
מדובר בחוות דעת כלכלית שהוגשה במסגרת תביעת נגזרת לבית המשפט המחוזי (הכלכלי) בתל אביב נגד מנהלי חברת דיסקונט השקעות בגין השקעתם הכושלת בעיתון מעריב. חוות הדעת מוכיחה כי לא היה כל בסיס כלכלי להשקעה זו שהביאה, עד היום, לנזק של 370 מיליון ש"ח לחברת דיסקונט השקעות.

  חוות דעת מומחה - תביעה ייצוגית נגד תנובה באשר למחיר הקוטג'
אחד מספיחי המחאה החברתית ומחאת הקוטג' היא תביעה ייצוגית שהוגשה נגד תנובה באשר למחיר הקוטג'. פרופסור אביה ספיבק ואנוכי חשבנו כי יש בסיס כלכלי לתביעה והסכמנו לכתוב חוות דעת כלכלית המגבה את התביעה. תנובה מצידה, הגישה חוות דעת מלומדת ורצינית של מנחם פרלמן הדוחה את התביעה. נדמה לי שחוות הדעת שלנו, שמתמודדת אחת לאחת עם טיעוניו של פרלמן, מוכיחה כי תנובה ניצלה את מעמדה והכתיבה מחיר לא הוגן. ההחלטה איזו חוות דעת לאמץ תהיה של בית המשפט. חוות דעתו של פרלמן מופיעה להלן, לאחר חוות הדעת שלנו. בית המשפט אישר את הבקשה ופסק דין סופי צפוי עד סוף שנת 2018

  הכשרת מדריכים לפרויקט תגלית בארה"ב. ניתוח כלכלי
הפרויקט בוצע עבור קרן של תורמים יהודים אמריקאים שמעוניינת להעלות את רמת המדריכים האמריקאים של תגלית. העבודה בוצעה במקביל בארץ ובארה"ב בסיוע של הרב הרפורמי סקוט ארון מפיטסבורג ויחד עם מיקי גור.

  ביקורת כלכלית על המלצות וועדת קדמי בקשר למשק החלב בישראל. אוגוסט 2011
עבודה זו נעשתה לבקשת מועצת החלב אשר מתנגדת נחרצות להמלצות וועדת קדמי, שהוקמה כדי להתמודד עם משבר עליית מחיר מוצרי החלב, "משברהקוטג'". הגענו למסקנה, פרופסור ספיבק ואני, כי עבודת וועדת קדמי נעשתה ברשלנות ודינה להיגנז.

  בדיקת כדאיות של הקמת 1000 כיתות לימוד בשיטת PFI
הפרויקט בוצע עבור החשב הכללי במשרד האוצר. הבדיקה הראתה כי אין הצדקה למעורבות של הסקטור הפרטי בשלבי התפעול והתחזוקה של כיתות הלימוד אלא רק, אם בכלל, בשלב ההקמה והמימון. בסופו של דבר בוטל הפרויקט ואולי עדיף שכך...

  הקמת דיפו של הרכבת הקלה בהרצליה
עיריית הרצליה התבקשה לייעד קרקע באזור התעשייה שלה להקמת תחנת עגינה ותחזוקה (דיפו) לקרונות הרכבת הקלה של גוש דן. בעבודתנו נדרשנו לבחון את הסוגיה ולקבוע אם מבחינת העיר יש הצדקה לבקשה זו. מדובר בניתוח המשלב אלמנטים תכנוניים, אורבנים, תחבורתיים וכלכליים.

  הצעה למדיניות ממשלתית בנושא כ"א בענף הבניה. סוגיית העובדים הזרים בבניין
עבודה זו באה לעדכן עבודה קודמת של פרופסור אביה ספיבק ושלי מיוני 2010 . עבודתנו סייעה בזמנה לקבלת החלטה של הממשלה לעכב את הוצאת העובדים הזרים בענף הבניה מהארץ. אולם המלצתנו לגבש מדיניות לטווח הארוך בנושא זה לא התממשה. בינתיים נמשך כידוע המשבר בענף הדיור ולכן נתבקשנו לעדכן את עבודתנו בתקווה שהפעם תיקבע מדיניות ממשלתית בנושא

  היבטים כלכליים של תוכנית מתאר חדשה לעיר חולון
צוות יועצים רב תחומי שכלל את משה כהן, מתכנן מחוז ים לשעבר, ברוך יוסקוביץ, מהנדס העיר ת"א לשעבר, משרד התכנון קולקר, קולקר, אפשטיין, פרופסור עמירם גונן ואחרים, כולל אותי, הגיש הצעה לעיריית חולון להכנת תוכנית מתאר חדשה. מדובר בתחרות בין מספר קבוצות יועצים. לקראת הכנת הצעתנו כתבתי מסמך קצר על היבטים שונים בקביעת מדיניות התכנון לעיר חולון, פרי לימוד קצר של הנושא בסופו של תהליך הבחירה נבחרה הצעתנו ועבודתנו תתחיל בפברואר 2011

  בדיקת כדאיות התפלת מי ים בראשון לציון - בוצע עבור חברת מניב ראשון בע"מ
משבר המים המתמשך מקורו, בין היתר, בעיכוב בהקמת מתקני התפלה גדולים בישראל. האם קיימת כדאיות כלכלית בהקמת מתקני התפלה קטנים על ידי עיריות הנמצאות על קו החוף? מסתבר שכן. אמנם קיימים יתרונות לגודל בשלב ההשקעה במתקני ההתפלה, אך מאידך, האפשרות של מהילת מים מותפלים מהמתקן העירוני, עם 0 חנקות, עם מי בארות עירוניים שהושבתו עקב רמת חנקות מעל התקן, יוצרת הזדמנות עסקית לעיריות וגם מביאה להשמשת בארות שננטשו תוך טיובן. כל זאת ,כאמור, מביא לפרויקט כלכלי מבטיח הנמצא בשלבי תכנון מתקדמים על ידי חברת מניב, תאגיד המים והביוב של ראשון לציון.

  הקמת פארק מחזור אזורי ברמת השרון.
על מנת לעודד ניצול פסולת עירונית ופרויקטים של מחזור קבעה הממשלה היטל הטמנה שיגיע תוך שנתיים ל 50 ש"ח לטון. היטל זה בצרוף מענקים ממשלתיים מהווה תמריץ להקמת פרויקטים של מחזור שמקטינים את כמות הפסולת המוטמנת. כזה הוא הפרויקט המוצג כאן שמקודם כיום ברמת השרון בתמיכת המשרד להגנת הסביבה.

  בדיקה כלכלית - הקמת מחלף הרב מכר
הנוסעים בכביש החוף בשעות העומס מכירים את הקשיים בכניסה וביציאה לאזור התעסוקה בהרצליה פיתוח. על מנת להקל על העומס, תוכנן מחלף כניסה נוסף לאזור, מחלף הרב מכר, אשר יאפשר כניסה גם לאזורי התעסוקה המתוכננים ממזרח לכביש, בתחום רמת השרון. הבדיקה נועדה להציג את עלות ההשקעה במחלף, שבה יטלו חלק שתי העיריות, למול התועלת הכלכלית שתצמח להן כתוצאה מהקמת המחלף.

  המרכז הישראלי לכלכלה וצדק חברתי - מתווה הקמה
מזה למעלה מחמש שנים פועלת במכון ון ליר בירושלים התוכנית לחברה וכלכלה בראשות פרופסור אריה ארנון. המסמך המצורף כאן, שנכתב לפי הזמנת מכון ון ליר, התווה את עיקרי התוכנית, תוכנית שקוראות תגר על התפיסה הכלכלית הרווחת באמצעי התקשורת.

  בדיקת התכנות להקמת שכונת מגורים ואזור תעסוקה בשכונת בת גלים בחיפה
בשכונת בת גלים בחיפה עברו שתי שנות חיי הראשונות ולכן הפרויקט הזה עורר בי עניין ונוסטלגיה. צוות יועצים רב תחומי , שבו שימשתי כפרוגרמטור וכלכלן, בדק את ההתכנות של פנוי בסיס ההדרכה של חיל הים והקמת שכונת מגורים הנושקת לקו המים במקומו. בימים אלו מושלמת התב"ע של הפרויקט לאחר שבדיקת ההתכנות המליצה על הקמת השכונה.

  הקמת מעבדה לאומית לבריאות הציבור
המסמך הרצוף הוא דו"ח סופי של וועדה שעמדתי בראשה שמונתה ע"י מנכ"ל משרד הבריאות. הוועדה, שכללה בכירים במשרד הבריאות, עסקה בסוגיית הקמת מעבדה לאומית לבריאות הציבור, פרויקט בהיקף כספי של כ 25 מיליון דולר. עבודת הוועדה כללה גיבוש פרוגרמה, תכנון ראשוני, איתור שטח והכנת תוכנית מימון לפרויקט. המלצות הוועדה אומצו על ידי הנהלת משרד הבריאות.

  חוות דעת באשר לגובה היטל הביוב בנס ציונה
לא פעם פונים קבלנים לעיריות , לאחר שהצטידו בחוות דעת כלכלית ומשפטית, בטענה שגובה היטלי הפיתוח שהושתו עליהם גבוהים מהמוצדק. היות וחישוב היטלי פיתוח אינו מדע מדויק, נוצר כאן פתח למלחמת מוחות בין גרסאות של יועצים משני הצדדים. מבין העבודות הרבות שכתבנו בתחום, תמיד מהצד של העירייה, אנו מציגים עבודה זו כדוגמה לז'אנר התלמודי הזה

  בדיקה כלכלית של ייצור אתנול מקני סוכר בדומיניקנה
להלן קובץ אקסל של הפרויקט. מדובר ביזמות ישראלית שכללה רכישת קרקעות, שתילת מטעים של קני סוכר, הקמת מפעל למצוי אתנול מקנה סוכר ויצואו לאירופה. המודל הכלכלי הוא סימולציה ידידותית המאפשרת בדיקות רגישות רבות בקלות ללא צורך בידע כלכלי נרחב.כן מוצג ניתוח נפרד של הפעילות החקלאית והתעשייתית ופעילות משולבת של שניהם. המודל היווה גם כלי שיווקי לגיוס משקיעים.